تخلیه چاه فاضلاب پر شده چگونه انجام می شود

تخلیه چاه فاضلاب

چاه فاضلاب پرشده را که دیگر هیچ کاری برای آن نمی شود کرد را باید به یک تخلیه چاه سپرد.کاری که آنها انجام می دهند به وضوه می توان فهمید که کاری سخت است و از پس هر کسی بر نمی آید.فرآیند تخلیه چاه به چند روش انجام می شود و جالب است بدانید که این کار در گذشته توسط یک شخصی که با طناب به اخل چاه فرستاده می شد انجام می شده . ولی امروزه این کار توسط انواع دستگاه های مختلفی که به لطف تکنولوژی در اختیار انسان ها قرار گرفته انجام می شود.

این امر یک مورد انتناب نا پذیر است و هرچقدر که از عمر چاه فاضلاب شما می گذرد شما یک قدم به این کار نطدیک تر می شوید.تمام خانه ها برای دفع فضولات خود نیاز به یک خروجی فاضلاب دارند که در شهر های پیشرفته دیگر این خروجی متصل به یک شبکه گسترده فاضلاب شده است و در مکان هایی که از شبکه فاضلاب خانگی برخوردار هستند نگرانی از بابت پر شده چاه فاضلاب خود ندارند.

شبکه فاضلاب شهر از یک سیستم بسیار پیچیده و مهم تشکیل شده است که در موضوعات بعدی بع آن اشاره خواهیم کرد .اما هنوز هم جاهای زیادی در شهر ها و روستاها وجود دارد که از این نعمت نرخوردار نیستند و مجبورند برای دفع فضولات خانگی به حفر چاه بپردازند. چاهی که یک روز پر خواهد شد... البته روش های جدیدتری هم در این مورد مثل حفر چاه سپتیک نیز وجود دارد که در مطالب قبلی به آن پرداخته ایم باید در دوره های مشخص عملیات بررسی وضعیت چاه صورت گیرد تا زمان نیاز چاه به تخلیه تخمین زده شود با این کار چاه سالم مانده و از ریزش چاه فاضلاب جلوگیری خواهد شد.

ما در این مطلب به این موضوع می پردازیم که چگونه یک چاه فاضلاب را خالی می کنند و چه راه هایی برای تخلیه چاه فاضلاب وجود دارد.

تخلیه چاه با حفر چاه کمکی

در این روش که زیاد هم مرسوم نیست بعد از بررسی عمر چاه عمق آن و نظرفت جذب پذیری چاه توسط یک متخصص تخلیه چاه و در صورت امکان پذیر بودن این روش یک چاه کمکی در نزدیکی چاه فعلی کنده می شود و بعد از حفر آن به کمک یک لوله انتقال از چاهی که پر شده به چاه تازه حفر شده مایعات آن چاه به چاه جدید انتقال می یابد.

تخلیه چاه به روش چاه کمکی

این روش زمانی انجام می شود که اولا چاه اولیه همچنان ظرفیت پذیری خود را دارد ولی مثلا به دلیل اینکه میزان ورودی مواد به داخل آن زیاد شده و چاه زمان برای خالی شدن ندارد انجام می شود . درواقع چاه جدید کمک می کند که چاه قبلی فرصت پیدا کند تا فضولات وارد شده را به محیط پس دهد.

توجه کنید که در چاه جدید هیچ لوله ی فاضلابی وارد نمی شود و فقط در صورتی که چاه اولیه سر ریز کند مایعات آن به داخل چاه جدید ریخته می شود تا توسط آن به محیط انتقال یابد و فضولات و مواد حل نشدی همچنان در چاه اصلی دفن می شوند.

در این روش دیگر نیازی به تخلیه مواد از طریق دستگاه های مکنده وجود ندارد و دردسری کمتری هم برای ساکنان اطراف به وجود خواهد آورد.

تخلیه چاه به وسیله دستگاه

در مطالب گذشته راجب دلایل پر شده چاه فاضلاب صحبت کردیم و در اینجا به یکسری نکات جدید و جزئی دیگر می پردازیم. هرچه عمر چاه بیشتر می شود و فاضلاب بیشتری به آن وارد می شود به مرور زمان فضولات،چربی ها،مواد حل نشدنی مثل مو در چاه کمک به ایجاد یک لایه نفوظ ناپذیر در کف و دیواره چاه می کنند که هرچقدر هم که چاه ما در یک زمین شنی و چذب پذیر قرار داشته باشد دیگر راهی برای نفوظ آب به درون زمین باقی نمی ماند.

drain wells

فرض را براین بگیرید که شما 10 یا 15 سال است که یک چاه فاضلاب با عمق مناسب دارید که میزان استفاده شما در روز هم از این چاه به صورت متوسط و معقول بوده باشد. در روز که میزان ورود فاضلاب و لجن همراه با آب به داخل چاه زیاد می شود چاه شما همه آن را می پذیرد و در هنگام شب که میزان ورود مواد به آن کم کی شود و در اصطلاح چاه آرام می گیرد،فضولات و جامدات و مواد حل نشدنی به کف چاه و انباره ان می رود و مایعات آن توسط دیواره به محیط اطراف پس زده می شود ولی باز هم مقداری از آن در چاه و روی دیواره می ماند.

پس از سالها و ادامه این فرایند دیگر لایه ای کلفت و سفت از مواد ضاید سطح دیواره را می گیرد ، انباره چاه پر می شود و نفوض آب به محیط کم می شود.و در مدت کوتاهی چاه فاضلاب شما پر می شود.در اینجا است که شما نیاز به یک شرکت تخلیه چاه پیدا می کنید.

Empty sewage wells filled

با حضور نیروهای تخلیه چاه و بررسی آن و ارائه پیشنهادات اگر قرار بر تخلیه چاه باشد باید مواد و مایعات موجود در چاه به وسیله پمپ های کفکش و مکنده قوی از چاه تخلیه شوند و در تانکر های مخصوصی که برای نگهداری این مواد ساخته شده اند وارد شود و در یک مکان امن و مورد تعیید شهرداری تخلیه شود.

 water-pump

عملیات تخلیه چاه فاضلاب امری ضروری برای هر چاه محسوب می شود و برای انجام آن به ابزار و تجهیزات مخصوصی نیاز است. برای تخلیه چاه به ابزارهایی از جمله تانکر، مکنده و پمپ تخلیه چاه و در کنار این تجهیزات به یک نیروی کار ماهر نیاز است.
پس از تخلیه چاه از مایعات درون آن اگر نیاز باشد باید دیواره و کف آن از مواد رسوب کرده پاکسازی شود که دیگر این کار به دلیل دشواری های بسیار و طاقت فرسای آن انجام نمی شود ولی در دستگاه های مکنده جدید بسیاری از مواد جامد نیز تخلیه خواهند شد و عمری دوباره به چاه داده می شود.