تشخیص ترکیدگی لوله چطور است و چه علت هایی می تواند داشته باشد

broken-water-pipe 

شکستگی لوله و نشت آب در ساختمان و دیوارها یکی از مشکلات رایج خانه داران است.فرقی نمی کند که خانه شما تازه ساخت باشد یا قدیمی ولی این اتفاق برای خانه هایی که قدیمی تر هستند زیاد اتفاق می افتد.و معمولا به به این دلیل است که لوله ها به کار رفته در ساختمان دیگر قدیمی هستند و سیستم لوله کشی کهنه شده است.

بخاطر همین امکان پوسیدگی لوله ها و شکستن آنها بالا می رود پس بهتر است که در صورت امکان سیستم لوله کشی خان های که قدیمی شده است را یک بازسازی اساسی انجام دهیم و با سیستم های جدید و امروزی جایگزین کنیم.

این اتفاق در خانه هایی که در مناطق پر رطوبت مثل شمال کشور و یا مناطق سردسیر مثل مناطق کوهپایه ای بیشتر رخ می دهد به دلیل اینکه بطور کلی آب انبساط و انقباظ زیادی دارد و همچنین از درصد خورندگی بالایی برخوردار است بخصوص اگر در لایه بیرونی لوله قرار گرفته باشد.

Types of pipes

انواع لوله های ساختمانی

لوله گالوانیزه از پوشش روی با روش گالوانیزاسیون تولید می شود و هدف اصلی از انجام این کار جلوگیری از ایجاد در خوردگی لوله های فولادی است. کنترل خوردگی محصولات فولادی یکی از مهم ترین مباحث مطرح شده در صنعت می باشد و تا امروز روش های متفاوتی برای جلوگیری از خوردگی آهن آلات در صنعت به وجود آمده است.  لوله های گالوانیزه یا آهنی بزرگترین ایرادی که این لوله ها دارند از بین رفتن لایه گالوانیزه و پوسیده شدن و فرسوده شدنشان است.هرچند که استفاده از این لوله ها در سیستم لوله کشی ساختمان در حال کم رنگ شدن است اما در خیلی از ساختمان های بالای 10سال به کار رفته است.

لوله پلیکا ( پولیکا ) که در اصل نام آنها لوله های U-PVC است و به دلیل آنکه  اولین تولید کننده این نوع لوله پلیکا نام داشت در ایران با همین نام شناخته شد.این نوع لوله تمامی خواص مواد U-PVC را دارد و به سختی صدمه می بیند و عمر طولانی دارد. این لوله زنگ نمی‌زند و پوسیده نمی‌شود. به همین جهت لوله  pvc در سیستم‌های آبی، سیم‌کشی زیرزمینی و خطوط منتهی به چاه فاضلاب کاربرد فراوانی دارد.

لوله های پلی پروپیلن یا لوله های سبز که مدتی در صنعت ساختمان بسیار رواج یافت به راحتی دچار خوردگی نمی شوند ، وزن کمی دارند و نصب و راه اندازی  آن ها آسان و سریع است اما ضعف هایی هم دارند به عنوان مثال عدم تحمل دمای کم و امکان رشد جلبک داخل لوله ها از معایب آن ها به شمار می رود به همین دلیل کم کم این لوله ها هم از بورس افتادند.

plastic pipes

لوله های چندلایه امروزه لوله های مورد استفاده در ساختمان ها لوله های تلفیقی یا پنج لایه ای پلیمری با طول عمر بیش از 50 سال و تحمل حداکثر دما 90 درجه سانتیگراد و فشار بیشتر از 10 بار می باشند.

این نوع لوله ها که انعطاف پذیری بالایی هم دارند از دو لایه پلیمر، دو لایه چسب و یک لایه آلومنیوم تشکیل شده است. لایه بیرونی و لایه درونی از نوعی پلیمر بر پایه پلی اتیلن ساخته شده است که با دولایه چسب به لایه میانی که از جنس ورق آلومنیوم است متصل می شود.

ورق آلومینیوم به کار رفته در ساخت این لوله ها از ورود اکسیژن به آن ها و فرسودگی جلوگیری می کند.

با تمام این اوصاف و ذکر انواع لوله ها هنوز احتمال ترکیدگی لوله و یا ترک خودن آنها و همچنان پوسیدگی وجود دارد و همچنان ما نیاز به این داریم تا به دنبال تشخیص ترکیدگی لوله باشیم.

این اتفاق ممکن است به دلایل مختلفی بروز کند.بطور مثال گذشت زمان و در کنار آن آب و هوا و فشار می تواند تاثیرات زیادی روی لوله های ساختمانی بگذارد. علاوه بر اینها مثلاً قدیمی بودن لوله کشی و یا آسیب رسیدن به لوله ها در ساختمان بر اثر کارهای ساختمانی و غیره.

پیشگیری از شکستن و ترکیدن لوله ها

اثرات لوله ترکیده شده ممکن است شما را خیلی ناراحت کند و همچنین در صورت بالا بودن شدت آن می تواند مخرب باشند. یک لوله ترکیده در سیستم اصلی می تواند موجب خسارت به دیوارها ، سقف ، نمای ساختمان و حتی وسایل شما شود.

بهترین راه برای بالا بردن عمر سیستم لوله کشی و جلوگیری از خطر ترکیدگی و شکستن لوله این است که ما در همان ایتدای کار و زمان لوله کشی از یک استادکار ماهر استفاده کنیم تا تمام لوله ها در جای مناسب،کاملا محاسبه شده و ایمنی ساخته شود.

از حلال ها و لوله بازکن خانگی برای لوله های فاضلاب کمتر استفاده کنید

همچنین می‌توانیم تا جایی که برایمان ممکن است مخازن آب سرد را با عایق بندی کنیم،لوله هایی که در معرض هوای خیلی سرد و یا خیلی گرم هست را عایق بندی کنیم و یا همان طور که مطرح شد لوله های قدیمی که احتمال پوسیدگی آنها می رود را تعویض نماییم.

به هر حال شکستن لوله و نشتی آب به طور کامل قابل جلوگیری نیست. اما نگران این اتفاق نیز نباشید. متخصصین تشخیص ترکیدگی لوله آماده پیداکردن و رفع ایرادات هستند.

در بعضی موارد دیده شده که شرکت های تخلیه چاه و لوله بازکنی با استفاده نادرست و ناشیانه از از دستگاه های خود مثل فنر لوله بازکنی باعث ایجاد شکستگی در نواحی دیگر سیستم لوله کشی فاضلاب شده اند.

پیدا کردن محل ترکیدگی لوله

تشخیص ترکیدگی لوله در مواردی می تواند بسیار ساده باشد اگر که نشت آب خود را در جایی نمایان کند ولی در عین حال می تواند بسیار گول زننده باشد چون آب می تواند راه خود را در هرجایی نشان دهد و ممکن است شما به دنبال پیداکردن محل نشت آب خرابی های بسیاری را به وجود بیاورید.

در گذشته تشخیص علت نم و رطوبت به وسیله مشاهده و حتی گوش دادن انجام می شد ولی با پیشرفت تکنولوژی و با کمک دستگاه های جدید می‌توان در کمترین زمان ممکن محل نشتی آب را به درستی و دقیق تشخیص داد.

این راه های جدید در ظاهر شاید گران قیمت باشند ولی می‌توانند از نظر اقتصادی از راه های قدیم به صرفه تر هستند چون عملیات تخریب را به میزان قابل توجهی پایین می آورند. زیرا که در آنها نیاز به شکاف در منطقه وسیعی از دیوار یا کف خانه نیست.

تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه

این دستگاه ها دقت و حساست بالایی دارند و می توانند با احتمال خطای کم محل نشتی آب را تشخیص داده و برای رفع آن، نقطه دقیق نشتی را مشخص کنند . دستگاه های صوتی، که به آنها دستگاه های مافوق صوت نشتی یاب نیز می گویند، توسط متخصصان تاسیسات به کار گرفته می شوند تا محل ترکیدگی لوله و نشت آب به خوبی مشخص شود.

با کمک این دستگاه های جدید، پیدا کردن محل نشتی و یا محل دقیق شکستگی لوله ساده تر شده است و سریعتر می توان از آسیب های بعدی جلوگیری کرد. پس ما به شما پیشنهاد می کنیم که اگر در جایی سیستم لوله کشی شما دچار ترکیدگی شد حتما با متخصصان تشخیص ترکیدگی لوله و لوله بازکنی تماس بگیرید و از آن ها بخواهید که در خانه شما حاضر شوند و صد البته که از آنها بخواهید با تجهیزات کامل در آنجا حاضر شوند.