امروزه با افزایش ساخت و ساز در منطقه شهری همه ما به زندگی در آپارتمان روی آورده ایم و با توجه به نیاز انسان به جدید و به روز بودن فضای داخل منزلشان استفاده از دکوراسیون و وسایل مدرن بسیار زیاد شد است. به همین دلیل دکوراسیبون منزل بخصوص فضای آشپزخانه برای خان ها خیلی حایز اهمیت است. یکی از وسایل مدرن و خیلی ضروری آشپزخانه سینک ظرفشویی است که امروزه از سینک ظرفشویی بیشتر استفاده می شود. یکی از مشکلات که همه ما حتما با آن رو به رو شده ایم نحوه بستن و یا نصب سیفون سینک ظرفشویی است.

ما در اینجا به شما بطور کامل توضیح خواهیم داد که :

  • سیفون ظرفشویی و یا کار سیفون ظرفشویی چیست؟
  • طرز بستن و یا نصب کردن سیفون ظرفشویی چگونه است؟

نحوه نصب کردن سیفون ظرفشویی 

برای نصب احتیاج به دفترچه راهنمای نصب دارید با توجه به قطعات موجود و دفترچه راهنما به سادگی قابل نصب است. در نظرداشته باشید که برای بست سیفون هیچ احتیاجی به ابزار ندارید و کاملا با دست قابل نصب شدن است.

اگر بعد از بسته شدن چکه آب مشاهده کردید با کمی نوار تفلون بر روی واشرها، آن را بر طرف نمایید. از سفت کردن بیش از حد خودداری نمایید. برای تست یه ظرف زیر سینک ظرفشویی قرا دهید و سپس آب را باز کنید.

سیفون ظرفشویی چیست و کار آن به چه صورت می باشد؟

سیفون ظرفشویی از تعدادی قعطات پلاستیکی تشکیل شده که شامل تعدادی واشر که وظیفه آب بندی سیستم سیفون ظرفشویی را بر عهده دارد و زانویی و لوله که انتهای آن دارای رزوه و برخی هم بدون رزوه بود و شترگلویی که مقداری آب تمیز درهمیشه باقی می ماند که یکی از فواید آن به جلوگیری از آمدن بوی بد فاضلاب به داخل منزل اشاره کرد و همینطور می تواند از ورود حیوانات موزی مانند سوسک به داخل منزل تا حدوددی جلو گیری کند.

بطور کلی سیفون یک نظم و زیبایی خاصی به قسمت زیر سینک ظرفشویی ما خواهد بخشید.و از انتشار آلودگی به محیط جلوگیری می نماید.

اجزای تشکیل دهند سیفون را که شامل : زیر آب استیل، توری آشغال گیر لگن، سه راهی، مهره پلاستیکی بزرگ، مهره پلاستیکی کوچک، سر شیلنگی کوچک، واشر کونیک، لوله خرطومی، گلویی ساده، گلویی زانودار، سر ریز تخلیه سینی، کاور درپوش فاضلاب، لوله مستقیم بلند، زانوی بزرگ، لوله رابط کوتاه، پیچ اتصال زیرآب به گلویی، پیچ اتصال زیرآب به سر ریز، واشر بزرگ لگن، مجموعه سیفون، لاستیک بوگیر فاضلاب، واشر تخت کوچک، واشر تخت بزرگ، واشر آبی سر ریز، مسدود کننده (کور کن)، مسدود کننده محفظه تخلیه، آچار پیچ اتصال زیر آب به گلویی، تقویت جای شیر می باشد را در تصور زیر بطور کامل می بینید.

انواع سیفونها :

رایج‌ترین نوع سیفون سیفون p و s است که هر یک از آنها به اشکال مختلفی ساخته ‌و عرضه می‌شوند. با تمام این صحبتها پرکاربردترین سیفون، سیفون p است که به آن سیفون شترگلو نیز ‌می‌گویند که بسیار کاربرد دارد. از سیفون‌های شترگلو برای اتصال به دست‌شویی، حمام، لگن، ظرفشویی و شیر آبخوری استفاده ‌می‌شود. جریان فاضلاب سیفون‌ها نوع p از سایر انواع سیفون‌های معمول کندتر است.

شُتُرگَلو (به انگلیسی: trap) یکی از قطعات مورد استفاده در لوله‌کشی است.شترگلوی U-شکل شترگلو لوله‌ای به شکل S یا U است که به‌طور قائم در زیر سینک ظرف‌شویی، آبریزها یا لوله‌های فاضلاب و به‌خصوص توالت ایرانی قرار می‌گیرد. کار آن جلوگیری از نشت بوی بد و مقابله با پدیدهٔ فشار معکوس در لوله‌های فاضلاب است.

 

آموزش رفع مشکل نشتی در سینک ظرفشویی

سیفون های سینک ظرفشویی که در کشور ما بیشتر رواج دارند از جنس پلاستیک می باشند که در برابر گرما و حرارت تغییر حالت می دهند.شما در ابتدا که یک سیفون ظرفشویی خریده اید و آن را وصل می کنید کاملا محکم و بدون نشتی است. ولی پس از مدتی استفاده از آن و به دلیل انبساط و انقباضی که در آن رخ می دهد و همچنین ضرباتی که احیانا به آن وارد می گردد بست ها و واشرهای آن شل شده و باعث ایجاد مشکل نشتی در سینک ظرفشویی می شود.

با مشاهده لکه هاب آب در کابینت ظرفشویی و یا چکه کردن سیفون ظرفشویی متوجه میشوید که سیفون ظرفشویی شما دچار نشتی شد است. خوشبختانه، مشکل سینک ها  معمولا از انسداد زیر خروجی چاه ناشی می شود. مکش لوله فاضلاب در معرض جمع شدن خرده مو و جمع شدن چربی ناشی از شستن ظروف قرار دارد و باز کردن مکش و تمیز کردن آن نیز آسان است. مکش به طور معمول به وسیله یک مهره زیر سینک به زه کش وصل می شود. این مهره را می توان با دست و بدون نیاز به ابزار خاصی باز کرد و سیفون را جدا کرد. سپس سیفون را در محلی دیگر بصورت کامل تخلیه و پاکسازی کنید و مجددا نصب کنید.